Jak pokonać barierę przed codzienną komunikacją w obcym języku?

Jak pokonać barierę przed codzienną komunikacją w obcym języku?

Język niemiecki w pracy opiekuna osoby starszej

Najczęstszą przyczyną bariery komunikacyjnej jest brak wiary we własne możliwości i umiejętności. Aby zrozumieć sens wypowiedzi w języku, którego jeszcze dobrze nie znamy, trzeba bardzo uważnie słuchać tego, co i w jakim momencie ktoś do nas mówi. Nie należy się zniechęcać! Na początku będziesz rozumieć niewiele, z czasem zaczniesz się porozumiewać coraz swobodniej, zyskasz więcej pewności siebie, aż przyjdzie dzień, gdy strach przestanie Cię paraliżować, a nieśmiałość ustąpi. Przypominaj sobie pytanie, które może Ci pomóc: „Czy mówiąc po polsku nieustannie zastanawiam się nad poprawnością moich wypowiedzi?” A przecież w języku ojczystym też często popełniamy błędy! Ważne by nasza komunikacja była skuteczna.

Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie, to dobry sposób na szybką naukę języka obcego. Wsłuchuj się w wypowiedzi i staraj się wychwytywać ich sens. Zwracaj baczną uwagę na intonację i melodię języka. Słuchając uważnie, poznajesz nowe słowa i zwroty. Oglądaj wiadomości i programy telewizyjne, słuchaj radia. Na you tubie możesz znaleźć filmy i wykłady z interesującą dla Ciebie treścią. Nie musisz od razu wszystkiego zrozumieć! Jeśli ciekawi Cię dana tematyka, łatwiej Ci będzie nauczyć się nowych słów, bo wychwycisz je z kontekstu wypowiedzi. Kup sobie rozmówki polsko – niemieckie, by w wolnych chwilach utrwalać słowa i zwroty, na przykład wtedy kiedy jedziesz autobusem, czekasz w kolejce, albo przed snem. Ważna jest regularność i Twoja motywacja do nauki! Wykorzystuj więc każdą okazję by jak najwięcej słuchać, czytać i mówić po niemiecku. Słuchaj audiobooków. Oglądaj filmy bez lektora, możesz słuchać tekstu w obcym języku, czytając jednocześnie napisy po polsku.

Mapa myśli

Mapa myśli, zwana także mapowaniem myśli, to jeden ze skuteczniejszych sposobów na uczenie się języka obcego. Polega na graficznym odzwierciedleniu własnych myśli na kartce bądź tablicy. Wybierasz na przykład temat: „praca opiekunki w Niemczech”. Możesz wykorzystać zdjęcia z magazynów albo własne rysunki dotyczące danego zagadnienia. Wokół głównego zdjęcia, grafiki, napisz słowa, które Ci się z nim kojarzą; np.: dieta, karmienie, zabiegi pielęgnacyjne itp. Podziel je na kategorie. Używaj kolorowych długopisów czy mazaków, a każdej kategorii przyporządkuj inny kolor. Jaka jest różnica pomiędzy robieniem notatek a tworzeniem mapy myśli? Podczas notowania pracuje lewa półkula mózgu, która odpowiada za analizę i logiczne myślenie, natomiast w trakcie mapowania, kiedy używasz kolorów i obrazów tworzysz wrażenie trójwymiarowości, uruchamiając prawą półkulę mózgu. Kiedy obie półkule pracują jednocześnie, szybciej się uczysz. To właśnie jest sekret tej doskonałej metody J

Wykorzystuj każdą okazję do rozmowy

Staraj się rozmawiać na różne tematy. Nawet jeśli na początku napotykasz pewne trudności, z czasem będzie Ci coraz łatwiej. Jeśli tylko masz okazję, ćwicz to, co już umiesz. Rozmowy telefoniczne, szczególnie na początku nauki nowego języka, bywają większym wyzwaniem niż te w cztery oczy, ale nie unikaj ich! Możesz zadzwonić do gabinetu lekarskiego, biblioteki, sklepu czy urzędu, by sprawdzić godziny otwarcia. Zapytanie sąsiadki jak minął dzień, nawet zwykłe „dzień dobry” do kasjerki w sklepie, mogą dać Ci okazję by się czegoś nowego nauczyć. Podejmuj próby i nie obawiaj się mówić po niemiecku. Kiedy podczas rozmów, coraz częściej znika niepewność i strach przed mówieniem, wówczas bariera językowa staje się z dnia na dzień coraz mniejsza.