Jakość opieki domowej a długość życia osób starszych.

Długość życia osób starszych zależy od wielu czynników, jednym z nich jest jakość opieki domowej. Dzięki zatrudnieniu profesjonalnej opiekunki nie tylko można zapobiec wielu chorobom i schorzeniom seniorów, ale poprawić i wspierać ich zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Podejście do opieki powinno być holistyczne i zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb podopiecznego.

Czynniki wpływające na starzenie się

Jeśli chodzi o starzenie się, na wiele czynników niestety nie mamy wpływu, jak np. na czynniki genetyczne albo płeć. Według statystyk, kobiety zazwyczaj żyją dłużej niż mężczyźni (według naukowców jest to związane m.in. z różnicami hormonalnymi). Niewielki wpływ mamy również na towarzyszące nam we współczesnym świecie zanieczyszczenie powietrza, jego wysoki poziom może prowadzić do chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, skracając długość życia.

Dostęp do profesjonalnej opieki

Wciąż są jeszcze w Europie rejony o ograniczonym dostępie do opieki medycznej, a ten czynnik ma także ogromne znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej i wczesnego diagnozowania i leczenia chorób. Niewątpliwie jednak, każdy z nas może w jakimś stopniu zadbać o długowieczność, bo wiedza dotycząca działań wpływających na długość i jakość życia jest obecnie intensywnie popularyzowana i dostępna.

Image

Rola edukacji w zawodzie Opiekuna osób starszych

W zawodzie Opiekuna osób starszych nie sposób przecenić roli edukacji, jej wyższy poziom wiąże się z lepszymi wyborami prozdrowotnymi. W miarę możliwości powinniśmy próbować zmieniać codzienne, szkodliwe nawyki, takie jak: nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, zbyt krótki odpoczynek nocny, brak aktywności fizycznej, bezproduktywne zamartwianie się czy niewłaściwe odżywianie. Dobra opieka senioralna to także pilnowanie przyjmowania przepisanych leków i przestrzeganie na co dzień zaleceń personelu medycznego. Świadomy, empatyczny Opiekun, posiadający wiedzę na temat procesów starzenia się, który wprowadza w codzienny plan dnia Podopiecznego elementy zdrowego stylu życia, jest dzisiaj na wagę złota! Jakość świadczonej przez niego opieki może zapobiegać nawrotom chorób i ich powikłaniom, a w konsekwencji mieć decydujący wpływ na długość życia seniora.

Plan opieki w procesie aktywizacji seniora

Chroniczny stres, niewystarczająca aktywizacja Podopiecznego prowadzą do wielu problemów zdrowotnych, które mogą skracać życie. Często wystarczą niewielkie zmiany! Nieskomplikowane, wybrane pozycje jogi albo inne ćwiczenia rozciągające, medytacja, Mindfullnes albo ćwiczenia oddechowe. O metodzie Mindfullness znajdziesz więcej informacji tutaj: https://bravecare.pl/mindfulness/  Aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości seniora pomaga w utrzymaniu sprawności i zapobiega pogarszaniu się stanu zdrowia. Wymienione ćwiczenia można zaproponować Podopiecznemu albo wykonywać je wspólnie z nim, czyniąc z nich rutynę i nawyk dnia codziennego, a nawet wpisując jako cel w plan opieki. Więcej na temat aktywizacji seniora przeczytasz tutaj:

Wpływ więzi społecznych na zdrowie i długowieczność Podopiecznych

Image

Jednym z czynników wpływających na dobrostan osób starszych są silne więzi rodzinne i społeczne, które pomagają w budowaniu relacji i zapobiegają izolacji. Samotność i izolacja mogą prowadzić do depresji i innych problemów psychicznych. O depresji seniora możesz przeczytać tutaj: https://bravecare.pl/senior-a-depresja/ . Osoby utrzymujące kontakty towarzyskie, szczególnie te w podeszłym wieku, cieszą się zwykle lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym, co przekłada się na bardziej satysfakcjonujące i dłuższe życie. W miarę możliwości należy więc dbać o regularny kontakt Podopiecznego z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy sąsiadami. Regularne wizyty, rozmowy, podtrzymywanie znajomości i budowanie więzi pomagają widzieć cel i sens w kolejnych dniach, miesiącach i latach życia, szczególnie, jeśli senior mieszka sam.

Sprawność umysłowa a procesy starzenia się

Stymulowanie umysłu poprzez różne formy aktywności, takie jak czytanie, gry planszowe czy uczestnictwo w zajęciach społecznych sprzyja zachowaniu sprawności umysłowej i opóźnia procesy degeneracyjne mózgu. Więcej o sposobach aktywizacji seniorów możesz przeczytać tutaj:

Bezpieczny dom a komfort codziennego życia

Wraz z rodziną Podopiecznego zadbaj koniecznie o przystosowanie mieszkania/domu do jego potrzeb (np. uchwyty w łazience, brak progów), to zapobiegnie wypadkom i zapewni większy komfort codziennego życia. O tym możesz przeczytać tutaj: https://bravecare.pl/jak-przeksztalcic-dom-w-przestrzen-przyjazna-dla-seniora/

Image

Profesjonalna opieka domowa a długość życia

Profesjonalna opieka domowa i pomoc w codziennych czynnościach takich jak: mycie, ubieranie się, higiena, robienie zakupów, dbanie o porządek w domu czy przygotowywanie posiłków, podnosi jakość życia seniorów, zapobiegając ich wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Właściwie zorganizowana, profesjonalna opieka nad osobami starszymi może wydłużyć ich życie i diametralnie poprawić jego jakość.