Niemcy na weekend? Dlaczego nie? Jest blisko i naprawdę atrakcyjnie.  A może dzięki pracy w Niemczech znacie już trochę ten piękny kraj? Dziś zabieramy Was na chwilę do Berlina.

Czy wiedzieliście, że Berlin jest największym miastem Unii Europejskiej pod względem ilości mieszkańców? To nowoczesne miasto, które „nie zasypia” jest wprost wymarzonym miejscem dla amatorów nocnego życia. Znajdziecie tu wiele modnych i znanych na całym świecie restauracji, barów i klubów.

East Side Gallery – największa na świecie galeria obrazów na świeżym powietrzu

Wielbiciele kultury i sztuki nie będą zawiedzeni – w Berlinie znajduje się prawie 200 muzeów (z kolekcjami dzieł sztuki antycznej, bizantyjskiej i nowożytnej).  Trzeba zobaczyć katedrę berlińską, której barokowa architektura zapiera dech w piersiach. Niedaleko Dworca Wschodniego znajduje się East Side Gallery, zwana „pomnikiem dla wolności”, stworzona przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. Obecnie w galerii znajduje się ponad 100 obrazów. Pierwsze dzieła zostały stworzone przez Christine Mac Lean w grudniu 1989 (zaraz po upadku Muru). Kasra Alavi, Kani Alavi, Jim Avignon, Thierry Noir, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch i Gisbert i inni poszli wkrótce potem w jej ślady tworząc prawdopodobnie największą na świecie galerię obrazów na świeżym powietrzu.

Berlin z tarasu widokowego

A może chcielibyście zobaczyć Berlin z perspektywy tarasu widokowego? Na Alexadnerplazt, znajduje się wieża telewizyjna, z której można podziwiać panoramę miasta.

Reichstag, opery i teatry

Znawcy historii z pewnością zechcą odwiedzić Reichstag – niemiecki parlament, gdzie miały miejsce jedne z najważniejszych wydarzeń ubiegłego wieku.

Teatry i opery Berlina to nie lada gratka dla melomanów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Staatsoper Unter den Linden – najstarszy, spośród trzech, teatr operowy w Berlinie, położony przy Unter den Linden – głównej historycznej ulicy miasta.

Berlińskie ZOO

Gościnny Berlin nie zapomniał o miłośnikach fauny. Berlińskie zoo jest jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów zoologicznych w Europie – odwiedza go rocznie blisko 2,6 mln osób z całego świata. Otwarte jest przez cały rok, ulokowane w dogodnym miejscu, gdzie łatwo dostać się berlińską komunikacją miejską. Zwiedzający mogą wejść do zoo egzotycznie ozdobioną Bramą Słonia, ulokowaną blisko Akwarium na Budapester Straße (ulica Budapeszteńska) lub przez Bramę Lwa na Hardenbergplatz.

Odpoczynek wśród zieleni

Po dniu pełnym wrażeń, mieszkańcy i turyści chętnie odpoczywają wśród zieleni, ciesząc oczy wyjątkowo pięknymi parkami i ogrodami, których jest w Berlinie aż dwanaście! Jeśli lubicie znane i egzotyczne rośliny, koniecznie wybierzcie się do ogrodu botanicznego w dzielnicy Steglitz, który jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych ogrodów botanicznych świata. Na powierzchni 43 hektarów można podziwiać ponad 22 000 gatunków roślin – na szczególną uwagę zasługuje zadaszony budynek przeznaczony dla roślin tropikalnych. Wysoka konstrukcja zbudowana pod koniec XIX wieku do tej pory jest jedną z największych na świecie szklano-stalowych budowli.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji tego ciekawego miasta. Jedno jest pewne –  każdy tutaj znajdzie coś interesującego. W Berlinie po prostu nie można się nudzić!