Pomoc domowa dla osoby starszej 

Pomoc domowa dla starszej osoby polega na wspieraniu i/lub wyręczaniu go w codziennych domowych czynnościach i ma na celu umożliwienie seniorowi jak najdłuższego i w miarę możliwości samodzielnego życia we własnym domu, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej pomocy, wsparcia i bezpieczeństwa. 

starszy-mezczyzna-pokazuje-cos

Oto główne składowe pomocy domowej dla seniora:  

Zakupy dla seniora: Zaopatrywanie domu w produkty spożywcze i inne artykuły niezbędne w gospodarstwie domowym, takie jak: leki, środki czystości, artykuły higieniczne itp. 

Pomoc w codziennych obowiązkach w domu: Wykonywanie prac domowych takich jak: sprzątanie, odkurzanie, pranie, prasowanie, dbanie o czystość, porządek i ogólny ład w mieszkaniu seniora. Opiekun wspomaga osobę starszą w wykonywaniu różnych czynności; rozwieszanie i układanie prania, zmiana pościeli, ręczników, dbanie o rośliny, pomoc w płaceniu domowych rachunków i inne potrzebne. 

Bezpieczeństwo w domu: Opiekun dba o bezpieczeństwo osoby starszej w domu poprzez zapewnienie porządku, usuwanie przeszkód, eliminowanie potencjalnych zagrożeń, w tym zepsutych, niedziałających przedmiotów, a także poprzez instalowanie (lub zlecenie instalacji) urządzeń pomocniczych np.: poręczy, uchwytów, dywaników antypoślizgowych. 

 

 

Image